9. 3. 2015

Letošní zima už „stříhá metr“ a jaro je za rohem (zrovna včera jsem četl před spaním synovi, jak Kvak a Žbluňk hledali ten roh, za kterým to jaro je – vřele doporučuju 😉 ). Na magistrátu úkoly neznají roční období, takže jedu plnou parou vpřed do druhé stovky náměstkovských dní.

Hned v pondělí ráno se budeme s primátorem a kolegy náměstky bavit o tom, jak se postavíme k projektu otevřené komunitní zahrady, kterou by na městských pozemcích ležících už několik let ladem u řeky Svratky chtělo zřídit občanské sdružení Pro Město. Kdo zná Zahradu v pytli, už jistě tuší, o co jde. Já ten záměr podporuju a věřím, že nebudu sám ;-). Přestože definitivní využití pozemků v jižním centru bude jiné, není důvod, proč by tam teď měla být jen holá pláň.

V pondělí odpoledne se chystám na pietní akt uctění památky obětí romského holocaustu, který pořádá Muzeum romské kultury. 7. Března totiž uplynulo 72 let od chvíle, kdy z Brna vyrazil první transport s více než tisícovkou moravských Romů. Jejich cesta skončila v Osvětimi, odkud se drtivá většina z nich už nevrátila. Tyhle smutné události je třeba si připomínat, protože v jejich základu stály předsudky a uplatňování principu kolektivní viny. A ty se mezi lidmi objevují pořád, je třeba jim čelit i dnes.

V úterý opět zasedne Rada města Brna. Projednávat budeme například:

  • způsob centrálního nákupu elektřiny pro město a jeho organizace,
  • investiční záměry na rekonstrukci ulice Veveří, nebo
  • výstavbu podjezdu pro cyklisty na nebezpečném křížení posvitavské cyklostezky s frekventovanou ulicí Hladíkova.

Na tiskové konferenci pak vyhlásíme zapojení Brna do letošní akce Ukliďme Česko.

Ve středu mám program od rána nabitý schůzkami se starosty, odborníky i běžnými občany, co se na mě obrátili. Důležité bude třeba jednání o tom, jak zachránit lípy na ulici Krkoškova v Černých Polích, které mají ustoupit komplexní rekonstrukci kanalizace a vozovky.

Ve čtvrtek se těším na podvečerní debatu s brněnskými občanskými iniciativami o dalších změnách v územním plánu. Těm nejnebezpečnějším se podařilo zabránit (zrušení ochrany zeleně , nekontrolovatelné navyšování intenzity zástavby apod.), nyní je nejvyšší čas k nalezení způsobu jak do územního plánu dostat ty změny, které Brno potřebuje (protipovodňová opatření a lepší přístup k řekám, nové cyklotrasy, účinná regulace reklamy  a mnohé další).

A protože na rozdíl od některých politiků z minulého vedení města nejsem pověrčivý – budu bez omezení pracovat i v pátek 13. Čeká mě například další debata se zpracovateli studie, která navrhne, jak v Brně zřídit institut městského architekta. Otevřená debata o návrzích, které promění brněnské územní plánování příjde záhy.

Přeji vám všem hezký jarní týden.

Martin Ander