Zelení na Brně-střed podpoří moderní nádraží v centru

14. února večer budou zastupitelé největší brněnské městské části jednat o otázce polohy modernizovaného vlakového nádraží pro Brno. Zelení v hlasování podpoří variantu Petrov, která zachovává všechny výhody a komfort moderní ekologické železniční dopravy, přitom však přináší dostatečný prostor pro budoucí rozvoj veřejné dopravy. V odsunu nádraží z centra vidí Zelení velké riziko a nevýhody zejména pro občany Brna-střed.

„Modernizované nádraží na stávajícím místě v centru znamená zachování dobré dostupnosti vlaku pro občany Brna-střed, ale také obrovský ekonomický přínos pro historické centrum, které může nadále zůstat živé. Naopak odsun nádraží o kilometr na jih prodlouží lidem cestování, na řadě ulic a křižovatek vážně zkomplikuje dopravu všem a ohrozí ekonomiku obchodů a služeb v historickém centru města,“ vysvětluje důvody, proč Zelení nepodpoří odsun nádraží, Martin Ander (Zelení), náměstek primátora a zastupitel městské části Brno-střed.

Podle doc. Ing. Pavla Drdly, Ph.D. z Univerzity Pardubice, který vypracoval jeden ze čtyř posudků dopadu variant přestavby ŽUB na město, má varianta Řeka značná dopravní rizika. Kapacity MHD v přednádražním prostoru a dalších dopravních uzlech v centru města jsou již nyní na hranici únosnosti. Přitom z výpočtů dopravního modelu vyplývá, že při odsunu nádraží z centra dojde k navýšení zátěže MHD na těchto místech ve špičkových hodinách o 20 – 50 procent, protože cestující, kteří nyní přijedou pohodlně vlakem až na přestupní terminál v centru, musí v případě varianty Řeka do centra dojet tramvají nebo jiným prostředkem MHD. U varianty Petrov se podle modelu zátěž MHD v přednádražním prostoru naopak cca o 10% sníží.

Město Brno by mělo již nyní vědět, jakým způsobem bude řešit rizika, na která dopravní experti upozorňují, a zodpovědně je vyhodnotit v obou variantách. Rozhodnout s tím, že se to pak „nějak vyřeší“, je hazard s fungováním městské části Brno-střed i celého města,“ říká místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková (Zelení).

Z dopravních modelů vyplývá, že prodloužení každodenního cestování se v případě odsunu nádraží bude týkat nejenom lidí cestujících vlakem, ale další značné části běžných uživatelů brněnské MHD.

Zasedání Zastupitelstva MČ Brno-střed začíná dnes v 16:00 v sále na radnici MČ Brno-střed, Dominikánská 2. Jednání je veřejně přístupné a přenášené on-line, očekává se velký zájem dotčené veřejnosti.